Fellows

2019 Kemper Fellows

Botswana Blackburn, Associate Teaching Professor and Health Sciences Program Director

Botswana Blackburn

School of Health Professions
Jennifer Fellabaum-Toston, Associate Teaching Professor of Educational Leadership & Policy Analysis

Jennifer Fellabaum-Toston

College of Education
Donald Meyer, Assistant Teaching Professor, Marketing

Donald G. Meyer

College of Business
Peter Motavalli, Professor, Soil Nutrient Management

Peter P. Motavalli

College of Agriculture, Food and Natural Resources
Brian Silvey, Associate Professor and Director of Bands

Brian Silvey

School of Music

2018 Kemper Fellows

Carrie Duncan

Carrie Duncan

Department of Religious Studies
Shelly Rodgers

Shelly Rodgers

Missouri School of Journalism
Ray Ronci

Ray Ronci

Department of English
David Schulz

David Schulz

Division of Biological Sciences
Carlos Sun

Carlos Sun

College of Engineering

2017 Kemper Fellows

Billie Cunningham

Billie Cunningham

School of Accountancy
Trulaske College of Business
Jung Ha-Brookshire

Jung Ha-Brookshire

Department of Textile & Apparel Management
Thom Lambert

Thom Lambert

School of Law
Michael Podgursky

Michael Podgursky

Department of Economics
Stacey Woelfel

Stacey Woelfel

Missouri School of Journalism

2016 Kemper Fellows

Mary Beck

Mary Beck

School of Law
Sarah Bush

Sarah Bush

Division of Biological Sciences
Robert O’Connell

Robert O’Connell

Department of Electrical Engineering & Computer Science
Earnest L. Perry Jr.

Earnest L. Perry Jr.

Missouri School of Journalism
Alexandra Socarides

Alexandra Socarides

Department of English

2015 Kemper Fellows

Elisa Glick

Elisa Glick

Department of Women's & Gender Studies
Department of English
Rachel Harper

Rachel Harper

MU Honors College
Berkley Hudson

Berkley Hudson

Magazine Journalism
Nicole Monnier

Nicole Monnier

Department of German & Russian Studies
Trista Strauch

Trista Strauch

Division of Animal Sciences
Department of Fisheries and Wildlife

2014 Kemper Fellows

John Bennett

John Bennett

Trulaske College of Business
Ann Harrell

Ann Harrell

School of Music
Jeff Krug

Jeff Krug

School of Health Professions
Leigh Neier

Leigh Neier

Department of Learning, Teaching and Curriculum
Bryon Wiegand

Bryon Wiegand

College of Agriculture, Food and Natural Resources

2013 Kemper Fellows

Betsy Baker

Betsy Baker

Department of Learning, Teaching and Curriculum
Cheryl Black

Cheryl Black

Department of Theatre
Tim Evans

Tim Evans

Department of Veterinary Pathobiology
Bill Horner

Bill Horner

Department of Political Science
Angela Speck

Angela Speck

Department of Physics and Astronomy

2012 Kemper Fellows

Stephen Ball

Stephen Ball

Department of Nutritional Science and Exercise Physiology
Paul Crabb

Paul Crabb

School of Music
Carol Deakyne

Carol Deakyne

Department of Chemistry
Joanna Hearne

Joanna Hearne

Department of English
Ines Segert

Ines Segert

MU Honors College
Department of Psychological Sciences

2011 Kemper Fellows

Elizabeth Chang

Elizabeth Chang

Department of English
Deborah Hanuscin

Deborah Hanuscin

Department of Learning, Teaching and Curriculum
Department of Physics and Astronomy
Mike McKean

Mike McKean

School of Journalism
Etti Naveh-Benjamin

Etti Naveh-Benjamin

Department of Psychological Sciences
Bethany Stone

Bethany Stone

Division of Biological Sciences

2010 Kemper Fellows

Michael Barnes

Michael Barnes

Department of Classical Studies
Srinath Gopalakrishna

Srinath Gopalakrishna

Trulaske College of Business
Anand Prahlad

Anand Prahlad

Department of English
Gregory Triplett

Gregory Triplett

Department of Electrical Engineering and Computer Science
Michael Ugarte

Michael Ugarte

Department of Romance Languages and Literatures

2009 Kemper Fellows

Jennifer (Moeller) Rowe

Jennifer (Moeller) Rowe

School of Journalism
Kyle Gibson

Kyle Gibson

Department of Physical Therapy
Mary Beth Marrs

Mary Beth Marrs

Department of Management
Mitchell S. McKinney

Mitchell S. McKinney

Department of Communication
Robert M. Torres

Robert M. Torres

Department of Agriculture Education

2008 Kemper Fellows

Anand Chandrasekhar

Anand Chandrasekhar

Department of Biological Sciences
Dorina Kosztin

Dorina Kosztin

Department of Physics and Astronomy
Tony Lupo

Tony Lupo

Department of Soil, Environmental and Atmospheric Sciences
Robert Terry Jr.

Robert Terry Jr.

Department of Agricultural Education
Wayne Brekhus

Wayne Brekhus

Department of Sociology

2007 Kemper Fellows

Fran Arbaugh

Fran Arbaugh

Mathematics Education Program
R. Wilson Freyermuth

R. Wilson Freyermuth

School of Law
Lois Huneycutt

Lois Huneycutt

Department of of History
Lynda Kraxberger

Lynda Kraxberger

School of Journalism
Frank J. Schmidt

Frank J. Schmidt

Department of Biochemistry

2006 Kemper Fellows

Stephen Easton

Stephen Easton

School of Law
Joan Hermsen

Joan Hermsen

Department of Sociology
William Kerwin

William Kerwin

Department of English
Paul Miceli

Paul Miceli

Department of Physics and Astronomy
Thomas Phillips

Thomas Phillips

Division of Biological Sciences

2005 Kemper Fellows

John L. Bullion

John L. Bullion

Department of History
Glenn E. Good

Glenn E. Good

Department of Educational, School and Counseling Psychology
Mary Grigsby

Mary Grigsby

Department of Rural Sociology
Jana M. Hawley

Jana M. Hawley

Department of Textile and Apparel Managment
Richard L. Meadows

Richard L. Meadows

Department of Veterinary Medicine and Surgery
Joshua J. Millspaugh

Joshua J. Millspaugh

Department of Fisheries and Wildlife Sciences
Dorina I. Mitrea

Dorina I. Mitrea

Department of Mathematics
Amanda J. Rose

Amanda J. Rose

Department of Psychological Sciences
Hani A. Salim

Hani A. Salim

Department of Civil and Environmental Engineering
John T. Schneller

John T. Schneller

School of Journalism

2004 Kemper Fellows

Mary Kay Blakely

Mary Kay Blakely

School of Journalism
Suzanne Burgoyne

Suzanne Burgoyne

Department of Theatre
Bryan Garton

Bryan Garton

Department of Agricultural Education
Mary Ann Gowdy

Mary Ann Gowdy

Division of Plant Sciences
Robin Hurst-March

Robin Hurst-March

Division of Biological Sciences
Neil Minturn

Neil Minturn

School of Music
Margaret “Molly” Olsen

Margaret “Molly” Olsen

Department of Romance Languages & Literatures
Charlotte Phillips

Charlotte Phillips

Department of Biochemistry
Department of Child Health
Lawrence Ries

Lawrence Ries

Department of Statistics
Nancy West

Nancy West

Department of English

2003 Kemper Fellows

Charles Borduin

Charles Borduin

Department of Psychological Sciences
Thomas Crowe

Thomas Crowe

College of Engineering
Jan Dauve

Jan Dauve

Department of Agricultural Economics
Deborah Huelsbergen

Deborah Huelsbergen

Department of Art
Steven Keller

Steven Keller

Department of Chemistry
Lawrence Okamura

Lawrence Okamura

Department of History
Patricia Okker

Patricia Okker

Department of English
Stephen Pallardy

Stephen Pallardy

Department of Forestry
Don Ranly

Don Ranly

School of Journalism
Barbara P. Wallach

Barbara P. Wallach

Department of Classical Studies

2002 Kemper Fellows

Cheryl L. Bausler

Sinclair School of Nursing

Cynthia Frisby

School of Journalism

Loukas Grafakos

Department of Mathematics

Norman C. Gysbers

Department of Educational, School and Counseling Psychology

John S. Howe

Department of Finance

Kannappan Palaniappan

Department of Computer Science

J. Sanford “Sandy” Rikoon

Department of Rural Sociology

Carsten Strathausen

Department of German and Russian Studies

Louise Thai

Department of Molecular Microbiology and Immunology

Laurel E. Wilson

Department of Textile and Apparel Management

2001 Kemper Fellows

Carol E. Anderson

Brian L. Frappier

Timothy W. Lyons

Laurie B. Mintz

Thomas V. Quirk

Paulette Saab

James N. Spain

Daniel B. Turban

Xinghe Wang

Carol V. Ward

2000 Kemper Fellows

Barbara J. Bank

Michael J. Budds

Joseph E. Cavanaugh

David W. Emerich

Yuri Latushkin

S. Priscilla LeMone

Karen D. Multon

Robert J. Pushaw, Jr.

Alan J. Strathman

Gerald F. Summers

1999 Kemper Fellows

Vairam Arunachalam

Rex Campbell

Michael Diamond

Thomas DiLorenzo

Mary Heppner

Michael Kramer

Geta LeSeur

Ira Papick

David Schenker

Su Wakefield

1998 Kemper Fellows

Nakhle Asmar

Nathaniel Brickens

Michelle Cecil

Robert Collins

Karen Cone

Jeffre Firman

Roy Fox

Martha Kay Libbus

James Wall

Lee Wilkins

1997 Kemper Fellows

William Bondeson

Peter Casazza

Meera Chandrasekhar

Larry Kantner

Inder Khurana

Kerby Miller

Helen Neville

Michael Porter

Benyamin Schwarz

James Westbrook

1996 Kemper Fellows

John K. Beem

Martin J. Camargo

Sandra Davidson

Donald C. Doll

Joel A. Hartman

Craig L. Israelsen

Thomas W. Miller Jr.

David C. Rayl

Susan G. Taylor

Birol A. Yesilada

1995 Kemper Fellows

Guy Adams

Pamela Benoit

Allen Bluedorn

Nanette Laughrey

Peter Markie

Joel Maruniak

Michael Smith

Dorothy Watson

Steven Watts

Floré Zephir

1994 Kemper Fellows

Elaine Backus

Tom Freeman

Jean Hamilton

Joseph Hobbs

Elaine Lawless

Keith Roys Sr.

Steven Stockham

Earl Wilson

Gail Baker Woods

F. Tim Wright

1993 Kemper Fellows

John E. Adams

Dale G. Blevins

James E. Carrel

Paul Chun-Ho Chan

Puncky Paul Heppner

Susan D. Jordan

Michael L. Misfeldt

Ana M. Rueda

Mark R. Ryan

Wendy L. Sims

1992 Kemper Fellows

Everett Aronson

Thomas Dougherty

John Faaborg

William H. Henning

Cerry Klein

Stephen Matthews

Loren A. Nikolai

Catherine Parke

Clyde Ruffin

Oliver Schuchard

1991 Kemper Fellows

Jean Allman

Wayne Anderson

Douglas Grouws

Richard Hardy

Ed Kaiser

Ron Morrow

Ezio Moscatelli

Mary Jo Muratore

William B. Wagner

David Wollersheim